Cracow Guitar Quartet

Miłosz Mączyński – gitara
Joanna Baran-Nosiadek – gitara
Łukasz Dobrowolski – gitara
Mateusz Puter – gitara

 

 

O zespole

Cracow Guitar Quartet powstał w 2006 roku i współtworzą go artyści związani z Krakowem: Miłosz Mączyński, Joanna Baran-Nosiadek, Łukasz Dobrowolski oraz Mateusz Puter.

Zespół bierze udział w wielu projektach muzycznych w Polsce i za granicą, występuje na najbardziej prestiżowych festiwalach muzyki gitarowej, prowadzi lekcje mistrzowskie dla młodych wirtuozów tego instrumentów, ma na swoim koncie nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji (w tym rejestrowany koncert w studiu Polskiego Radia).

Zespół jest laureatem licznych konkursów międzynarodowych:
I nagroda – 12th International Guitar Competition 2009 – Ile de Ré (Francja)
I nagroda – International Moscow Music Competition 2020 – Moskwa (Rosja)
I nagroda – 5th Danubia Talents Music Competition 2020 – Budapeszt (Węgry)
I nagroda – The Muse – International Competition 2021 – Ateny (Grecja)
Grand Prix – V International Master Competition for Music Teachers 2017 – Warszawa (Polska)
II nagroda – 94 Concours International Leopold Bellan 2020 – Paryż (Francja)
III nagroda – 15th Altamira Gorizia International Guitar Competition 2018 – Gorizia (Włochy)

W 2010 roku nakładem CM Records ukazała się płyta zespołu From Ballet to Tango, ukazująca piękno i bogactwo muzyki tanecznej od Renesansu do współczesności, od Europy po Amerykę Południową, od arcydzieł mistrzów po pełne uroku formy oparte na muzycznym folklorze, a wszystko to w nowym, intrygującym brzmieniu czterech gitar klasycznych. Płyta zyskała znakomite recenzje w polskiej i zagranicznej prasie muzycznej.

W 2019 roku zespół reprezentował Polskę na koncercie specjalnym Cracow Guitar Quartet w St Giles' Cathedral w Edynburgu. Obecnie Cracow Guitar Quartet uważany jest za czołowy polski zespół muzyki gitarowej.

 

CV05

 

Zespół występował m.in. dla takich instytucji i festiwali jak:

Międzynarodowy Festiwal Gitarowy w Ile de Ré (Francja)
Międzynarodowy Festiwal Nuits Romanes (Francja)
Międzynarodowy Festiwal Ivana Ballu w Dolnym Kubinie (Słowacja)
Międzynarodowy Festiwal Gitarowy - Modra (Słowacja)
Konzertreihe Gerlando im Hirsvogelsaal w Norymberdze (Niemcy)
Gitarrenfestival in der KlangMannufaktur - Hof (Niemcy)
St Giles' Cathedral - Edynburg (Wielka Brytania)
Międzynarodowy Festiwal Akademia Gitary w Poznaniu
Międzynarodowy Festiwal - Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA +
Międzynarodowy Festiwal Gitarowy im. Czesława Droździewicza w Krynicy-Zdroju
Międzynarodowy Festiwal - Lubuskie Spotkania Gitarowe - Zielona Góra
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej - Wygiełzów-Lipowiec
Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – Koncerty Mistrzów
Międzynarodowy Festiwal - Muzyka Świata - Polanica Zdrój
Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych „Silesia”
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Kalwarii Zebrzydowskiej
Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego
Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach
Filharmonia Gorzowska
Studio Koncertowe Polskiego Radia w Katowicach
Polskie Towarzystwo Bachowskie
Orawskie Dni Gitary
Dni Jana Nepomucena Bobrowicza w Krakowie
Biecz Music Summer - Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej
Festiwal - Muzyka w zabytkowych kościołach i wnętrzach Księstwa Nyskiego
Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Częstochowie
Festiwal Muzyczny Barbakan
Luterański Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej - Muzyka na Królewskim Trakcie
Letni Festiwal - Muzyka nad Zdrojami w Szczawnicy
Summer Concerts in Podgórze w Krakowie
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Teatr Miejski w Sieradzu

 

 

Miłosz Mączyński

CV06

Miłosz Mączyński w 2010 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie gitary dr hab. Michała Nagy’a. W 2014 roku, pod opieką promotora prof. Janusza Sochackiego, obronił pracę doktorską i uzyskał stopień doktora sztuki. Od 2015 roku prowadzi w macierzystej uczelni klasę gitary.

Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych, m.in.: III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Montrealu (2011), III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Guitar Talent w Brnie (2014) oraz laureatem nagród za wyróżniające się interpretacje, m.in. nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu Marka Pasiecznego podczas Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Olsztynie (2009).

Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Roberto Aussel’a, Ricardo Gallen’a, Pablo Garibay’a, Marcina Dyllę, Edina Karamazov’a i in. Koncertował jako solista i kameralista w Polsce, Austrii i Francji. Brał udział w prawykonaniach utworów polskich kompozytorów młodego pokolenia, z którymi współpracuje, starając się o pozyskanie nowego repertuaru na gitarę. Zasiadał w jury ogólnopolskich konkursów gitarowych i przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej, jest wykładowcą warsztatów i letnich kursów muzycznych.

 

 

Joanna Baran-Nosiadek

CV07Joanna Baran-Nosiadek ukończyła studia na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w zakresie solistyki oraz Podyplomowe Studia Mistrzowskie w klasie kameralistyki prof. Piotra Zaleskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem.

Jako członek duetu gitarowego Alirio Duo jest laureatką licznych konkursów, m.in.: II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Koszalinie (1994), I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Kielcach (1997), II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Gdańsku (1997), wyróżnienia oraz II nagrody na Międzynarodowych Konkursach Zespołów Kameralnych w Przemyślu (1998, 1999). Jest dwukrotną finalistką Międzynarodowych Konkursów Duetów Gitarowych w Niemczech: w Norymberdze-Bubenreuth (1996) oraz w Kolonii (1999).

Artystka brała udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez m.in. Alirio Diaza, Pavla Steidla, Simona Standage’a, Philippe’a Villa, Raphaelę Smits, Michaela Troestera.

Dla Cracow Guitar Quartet wykonała szereg transkrypcji m.in.: utworów J.S. Bacha, M. Karłowicza, F. Chopina i K. Szymanowskiego. Prowadzi klasę gitary w POSM II st. im. Chopina w Krakowie oraz lekcje mistrzowskie. Jest także jurorem konkursów.

 

 

Łukasz Dobrowolski

CV08Łukasz Dobrowolski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie gitary dr hab. Michała Nagy’a oraz kierunku Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoje umiejętności gry na gitarze doskonalił na kursach mistrzowskich u wybitnych artystów i pedagogów, takich jak m.in.: Abel Carlevaro, Jorge Cardoso, Eduardo Fernandez, Gerhard Reichenbach, Marco Socias. Był stypendystą University at Buffalo, The State University of New York, The Robert Anderson Research Charitable Trust w Londynie oraz Universidad de Granada.

Koncertuje jako solista i kameralista zarówno w Polsce, jak i za granicą (Czechy, Słowacja, Węgry, Niemcy, Austria, Włochy, Francja, Kanada, USA).

Artysta związany jest pracą naukową z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie przygotowuje pracę doktorską na temat koncertów gitarowych – Joaquína Rodrigo. W dziedzinie muzykologii szczególnym polem jego zainteresowania jest twórczość muzyczna kręgu kultury hiszpańskiej i południowoamerykańskiej.

Od 2004 współpracuje z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, jako autor m.in.: haseł do Encyklopedii Muzycznej PWM. Jest autorem pierwszych w Polsce, niedużych publikacji książkowych o życiu i twórczości Edvarda Griega i Joaquína Rodrigo.

 

 

Mateusz Puter

CV09Mateusz Puter urodził się w 1989 roku w Krakowie. Swoją muzyczną edukację rozpoczął w wieku 7 lat pod kierunkiem mgr Bogusławy Oberbek.

W 2013 roku ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie Prof. Janusza Sochackiego. Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem dr hab. Michała Nagy’a w ramach studiów podyplomowych na Akademii Muzycznej w Krakowie (2014–2016).

Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez tak wybitnych gitarzystów, jak m.in.: Marcin Dylla, Carlo Marchione, Gabriel Bianco, Alexis Mazurakis, Petr Seidl, Thomas Offermann.

Uczestniczył w wielu festiwalach oraz konkursach krajowych i zagranicznych (m.in. w 2012 roku był finalistą Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Berlinie). Zarówno jako solista, jak i kameralista koncertował w Polsce, Niemczech, na Słowacji oraz w Czechach.

Mateusz Puter od kilku lat współpracuje z flecistką Mają Minecką. Prezentowany przez artystów repertuar obejmuje aranżacje muzyki romantycznej, impresjonistycznej, hiszpańskiej oraz muzyki pochodzącej z Ameryki Południowej.